O NAS

WYROŚLIŚMY Z AZS AGH

 

 

Historia sekcji piłki ręcznej na AGH sięga połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wywodzimy się z uczelnianego AZS, a nasi zawodnicy są studentami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

Początki bywały trudne, sekcja miewała lepsze i gorsze momenty, przez lata skupiając się bardziej na sporcie akademickim, niż stworzeniu zawodowego klubu sportowego. Problemem były głównie finanse, ale także małe zainteresowanie sportem akademickim. W mieście męski szczypiorniak kojarzył się z Hutnikiem Kraków, którego tradycje ostatnimi laty próbowały kontynuować występujące w II lidze kolejno: SDFP Kusy Kraków, Wanda Kraków oraz UKS Krakowiak ’85 Kraków. Niestety z przyczyn finansowych wszystkie wspomniane projekty rozpadły się, a zawodnicy znaleźli swoje miejsce w uczelnianych AZS-ach. To właśnie przez ostatnie 4 lata sekcja piłki ręcznej AGH zaczęła szybko rosnąć w siłę. Dowodem były coraz wyższe lokaty w Akademickich Mistrzostwach Polski oraz prym w krakowskiej lidze międzyuczelnianej. Przełomem okazał się sezon 2017/2018 i Akademickie Mistrzostwo Polski w klasyfikacji uczelni technicznych (IV miejsce w klasyfikacji ogólnej AMP). Rywalizacja z najlepszymi rozbudziła apetyty, a wynik sportowy dał kartę przetargową w dyskusji nad próbą stworzenia zespołu walczącego także poza rozgrywkami akademickimi. Należy także wspomnieć o osobie trenera Jerzego Garpiela, który zauważył w drużynie potencjał i dał impuls do działania, chcąc odbudować seniorską piłkę ręczną w Krakowie.

 

Dziś możemy już śmiało powiedzieć: udało się. Drużyna pod wodzą trenera Garpiela w sezonie 2018/2019 rozpoczyna walkę w II lidze piłki ręcznej mężczyzn. Jesteśmy gotowi, by pisać nową historię piłki ręcznej w Krakowie.